top of page
rahel-benkimim-page3flip.jpg

Merhaba Ben

Rahel Layiktez,

1998 yılında, başta kendimin, sonra da diğer insanların duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını merak ederek başladım psikoloji eğitimime…

2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden “Yaşlılarda Kaygı ve Depresyon” adlı tez çalışması ile mezun oldum. Ardından 2006 yılında Doğuş Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansımı “Yükseklik Fobisi Bozukluğunun Tedavi Manueli” çalışması ile tamamladım.

Lisans ve yüksek lisans dönemi boyunca Balıklı Rum, Cerrahpaşa ve Balat Hastanelerinde çalışmalarda bulundum.

Klinik psikolog olarak uzman olduktan sonra bir yıl boyunca Boğaziçi Üniversitesi Bürem’de öğrencilere psikolojik danışmanlık verdim, Koç Üniversitesi tarafından yürütülen KÜMYÜP- Minik Yürekler Projesinde uzun yıllar boyunca süpervizör olarak görev aldım. 3-D Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde “Mor Çatı- Kadın Sığınağı Vakfı” danışanları ile gönüllü klinik psikolog olarak çalıştım.

 

2006-2007 yılları arasında “Refugee Legal Aid Program of the Helsinki Citizens Assembly” çatısı altında gönüllü olarak mülteciler ile ağırlıklı olarak travma sonrası stres bozukluğu alanında çalışmalarda bulundum.

 

Yıllar içinde farklı psikolojik ekollerin de eğitimini aldım. Dışavurumcu Sanat Terapisi, Gestalt Terapisi, Psikanalitik Terapi eğitimleri gibi uzun dönemli programları tamamladım. Çalışmalarımda tüm birikimlerimi entegre  ederek, danışanın ihtiyacına göre kullanmaktayım.

 

2006-2019 yılları arasında Persona Life Eğitim Hizmetleri ve Danışmanlık Merkezi’nde yetişkin psikoterapisti olarak ağırlıklı olarak duygu durum bozuklukları (depresyon, bipolar vb) ve kaygı bozuklukları (fobi, panik bozukluğu,  travma, obsesyon ve kompülsyon)  yaşayan kişilerle çalıştım. 2018 yılında başlayan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği , Europa Donna Hasta Derneği ve Pfizer’in katkılarıyla hayata geçirilen Metastatik Meme Kanseri Farkındalık ve Hasta Psikolojik Destek Projesi bünyesinde klinik psikolog olarak çalıştım.

 

Aynı zamanda Villa Medica ve  Bütün Psikoloji bünyesinde klinik psikolog olarak çalışmalarda bulundum. 

Terapist olarak çalışmanın yanı sıra Gestalt Coaching eğitimini tamamlayarak ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) bünyesinde Koçluk sertifikası aldım. Bu ünvanla 2012 yılından itibaren ağırlıklı olarak yöneticilerle Liderlik, Atılganlık, Performans Kaygısı, Geri Bildirim Vermek, Stresle Baş Etme gibi konular çerçevesinde koçluk çalışmalarında bulundum.

 

Bireysel olarak çalışmanın dışında, farklı gruplara ve sivil toplum derneklerine, ihtiyaçları doğrultusunda eğitim ve atölye çalışmalarında bulundum. Kurumsal eğitimler başlığı altında ise, Stresle Baş Edebilme, İletişim Becerileri, Lider olmak, Zaman Yönetimi, Çatışma Çözümü, Takım Olabilmek ve Atılganlık gibi konularda  hem yerel, hem de Shell, Henkel  gibi uluslararası firmalarda eğitimler verdim.

 

2017-2019 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde ve Medipol Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde misafir öğretim görevlisi olarak görev aldım. Yaşam becerilerini konu alan “Yaşamda Ustalık”, “Sağlık Psikolojisi” ve  “Kişiler Arası Dinamikler” derslerini verdim.

 

Şubat 2020 yılından bu yana Raanana'da bireysel görüşmeler, online görüşmeler ve grup eğitimleriyle çalışma hayatıma devam etmekteyim.

ALDIĞIM EĞİTİMLER

Yetişkinlerin Depresyon Tedavisinde Bilişsel Terapi

(TPD, 2002)

 

Kısa Terapiler Eğitimi

(TPD, 2002)

 

Dışavurumcu Sanat Terapisi

(2002- 2004)

Gestalt Terapisi

(2003- 2006) 

Yetişkinlerin Kişilik Bozuklukları Tedavisinde Bilişsel Terapi

(2006)

WISC-R Sertifikası

(TPD, 2006)

Gestalt ve Dışavurumcu Sanat Terapisi Atölyesi

(2006)

Travma ve Travma Tedavisi Eğitimi

(2007)

Psikanalitik Terapi

(2007-2009) 

Gestalt Koçluk Eğitimi

(2011- 2012) 

Derin Demokrasi Eğitimi

(2016)

Gestalt Grup Çalışmaları

(2019)

bottom of page